Meno galerijos
Lietuvoje meno galerijos išsibarsčiusios gana gausiai – šiuo metu yra bene pusšimtis. Didžioji jų dalis, apie dvidešimt, yra įsikūrusios sostinėje. Kaune jų gerokai mažiau – tik 7. Meno galerijų taip pat galima rasti didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Panevėžyje, Klaipėdoje, Šiauliuose. Taip pat Druskininkuose, Dūsetose, Kėdainiuose, Palangoje, Telšiuose, Utenoje. Meno galerijos yra mažytės ir didžiulės. Kiek plačiau norėtųsi pašnekėti apie pastarąsias.
Visų pirma tai be abejo Lietuvos dailės muziejus. Jis įkurtas 1941 m., kai 1940 m. miesto muziejaus vertybės iš apgriuvusių Oginskių rūmų perkelti į Rotušę. Fondus sudarė kūriniai, paveldėti iš Oginskių rūmų, Lietuvių mokslo draugijos, įsigyti iš nacionalizuotų dvarų, įstaigų kolekcijų, supirkti iš privačių asmenų. Antrojo pasaulinio karo metu dalis eksponatų buvo išvežta, sunaikinta arba sugadinta. 1967 m. šalia Lietuvos dailės muziejaus centrinio pastato (tuo metu tai buvo Vilniaus rotušė; dabar veikia Menininkų rūmai) buvo pastatyti Dailės parodų rūmai – dabartinis Šiuolaikinio meno centras.
Vienas iš Lietuvos dailės muziejaus padalinių – Nacionalinė dailės galerija. 1993 m. ji buvo atidaryta buvusio Revoliucijos muziejaus pastate. Dėl blogos techninės padėties pastatas 1999 m. buvo uždarytas rekonstrukcijai. 2002 m. rugsėjo 10 dieną LR Vyriausybė patvirtino Nacionalinės dailės galerijos koncepciją, kurioje buvo numatyta esamo pastato rekonstrukcija ir išplėtimas. 2005 metais prasidėjo pastato rekonstrukcija, kuri pagal planą turėjo trukti dvejus metus, tačiau dėl blogesnės nei buvo tikėtasi pastato būklės užtruko 4 metus ir tik 2009 m. birželio 19 d. jis buvo atidarytas. Ta proga šioje meno galerijoje buvo pristatoma nuolatinė XX a. lietuvių dailės ekspozicija ir tarptautinė paroda „Spalvų ir garsų dialogai. M.K.Čiurlionio ir amžininkų kūryba“.
Taip pat svarbus mūsų šaliai – Taikomosios dailės muziejus. Tai Lietuvos dailės muziejaus padalinys, įkurtas 1987 m. rekonstruotame Vilniaus Žemutinės pilies XVI a. senajame arsenale. Muziejuje pateikiami Lietuvos ir užsienio šalių vaizduojamosios bei taikomosios dailės kūriniai nuo XIV a. iki šių dienų. Šios meno galerijos ekspozicijos čia nuolat keičiamos, veikia kelios parodos.
Kalbant apie Kauną, verta paminėti Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų. Jis yra pats seniausias ir didžiausias dailės muziejus Lietuvoje. Tai vienintelė vieta, kur galima susipažinti su Lietuvos dailės raida nuo viduramžių iki šių dienų. Šios meno galerijos tikslas – rinkti, tausoti, tyrinėti ir rodyti visuomenei M. K. Čiurlionio kūrybą, Lietuvos ir pasaulio kultūros paveldą. Rinkinius sudaro M. K. Čiurlionio kūrybos darbai, liaudies menas, XV–XX a. Lietuvos ir užsienio šalių vaizduojamoji ir taikomoji dailė, senovės pasaulio dailė, numizmatika, liaudies meno ir Lietuvos meninio gyvenimo archyvai. Muziejuje saugoma apie 35 tūkst. eksponatų.
Taip pat verta paminėti Kauno paveikslų galeriją. Ji atidaryta 1979 m. ir buvo skirta vieno žymiausių kolekcininkų – M. Žilinsko – Kauno miestui dovanotai kolekcijai. Paaiškėjus, kad visi eksponatai į šį pastatą netilps pradėta projektuoti naujus rūmus. Dabar šios meno galerijos organizuojamose parodose eksponuojama šiuolaikinė Lietuvos ir pasaulio lietuvių dailė.
Klaipėdoje viena garsiausių meno galerijų yra Klaipėdos dailės parodų rūmai, kurie duris atvėrė 1987 metais. Tai – 7 vienas su kitu sujungti pastatai, su vidaus kiemeliu ir septyniomis ekspozicijų salėmis. Šie rūmai yra pagrindinė Vakarų Lietuvos ekspozicijų erdvė. Čia vyksta daugybė aukšto lygio, prestižinių profesionalaus meno projektų, parodų, skatinami reikšti jaunieji menininkai, organizuojamos privačioms iniciatyvoms neįgaliems, socialiai remtiniems kūrėjams.
Atvykus į Panevėžį, meno galerijų mėgėjams rekomenduojama užsukti į Panevėžio miesto dailės galeriją, įkurtą 1990 m. Kasmet čia surengiama per 20 įvairaus žanro asmeninių ir grupinių parodų. Čia eksponuojami visos Lietuvos, ypač Aukštaitijos, ir užsienio menininkų kūriniai. Galerijos tikslas yra pristatyti ne tik jau parengtas kolekcijas, bet ir inicijuoti naujus projektus, dalyvauti bendruose Lietuvos ir užsienio šalių meninėse programose.
Šiauliuose nepasigailėsite aplankę Šiaulių dailės galeriją. Ji yra vienas didžiausių ir svarbiausių Šiaurės Lietuvos vaizduojamojo meno centrų, kuriame rengiamos miesto dailininkų, šalies, užsienio vaizduojamojo meno parodos. Rengdama tarpdisciplininio meno projektus šios meno galerijos tikslu tampa kryptinga šiuolaikinio meno idėjos sklaida, vaizduojamojo meno, muzikos, šokio, madų tendencijų pristatymas. Skleisdama kultūros svarbos, kūrybinės laisvės ir meninių ieškojimų idėjas galerija aktyviai dalyvauja kultūriniame miesto ir respublikos gyvenime.
Lietuvoje esančios meno galerijos tikrai vertos dėmesio. Jos padeda tęstis ir skleistis šiuolaikiniam ir profesionaliam menui, laisvai reikštis kultūringai visuomenei. Jų tikslas – inicijuoti ir rengti meno ir kultūros renginius, ugdant kūrybišką, demokratinę ir atvirą visuomenę.