Pigūs lėktuvo bilietai – smūgis kelionių agentūroms
Kelionių agentūros išgyvena gana sunkius laikus. Smarkiai sumažėjo srautai į Europos miestus, o ypač sumažėjo savaitgalio kelionių užsakymai. Taip atsitiko dėl pigių skrydžių iš Vilniaus ir Kauno oro uostų beveik į visą Europą. Keliautojai vis dažniau renkasi keliones organizuoti patys – susiranda internete bilietus, rezervuoja nebrangius viešbučius ar nakvynės namus, stengiasi susirasti draugų, gyvenančių tose šalyse, į kurias keliauja. Taip pamatoma daugiau, susipažįstama su realiu tos šalies vaizdu.
Pigūs lėktuvo bilietai parduodami ne per kelionių agentūras, tad seniau klestėjęs prekybos bilietais verslas išgyvena šiokį tokį nuosmukį. Bilietais prekiauja pačios pigių skrydžių bendrovės savo puslapiuose (pavyzdžiui www.ryanair.com). Taip jos sutaupo nemažą dalį rinkodarai skirtų lėšų, kurias gali skirti tiesiogiai kainoms mažinti. Bilietais kelionių agentūros vis dar prekiauja, tačiau tai yra tradicinės oro linijos, kurios vis dar dalinasi pelno dalimi su prekybininkais.
Kelionių agentūros siūlo paslaugą žmonėms, kurie neturi laiko ir noro patys ieškoti kelionių krypčių, rūpintis transportu, maitinimu, apgyvendinimu. Tai komforto paslauga, už kurią mokama daugiau. Tie, kas organizuoja patys turi sugaišti nemažai laiko, kol viską susiderina ir susiorganizuoja. Jei laikas nėra problema, sutaupytus kelis šimtus litų galima išleisti kelionės metu įvairiems objektams ir ekskursijoms.
Lietuvos kelionių agentūros turi ir kitą problemą – arši konkurencinė kova vyksta ne tik su pigių skrydžių bendrovėmis, sudarančiomis sąlygas keliauti į Ispaniją, Graikiją, Italiją, Prancūziją, Maltą, ir kitas kurortines šalis, bet ir su kaimyniniais oro uostais, pavyzdžiui Varšuva. Skrydžiai iš Varšuvos yra kur kas pigesni, nei iš Vilniaus, todėl nemažai keliautojų renkasi keliaut būtent per Lenkiją. Lenkija – didžiulė šalis, tad natūralu, kad čia skrydžių daugiau, o turizmo agentūros turi geresnes sąlygas su vežėjais ir su viešbučiais. Populiariausias Lenkijos vežėjas per metus aptarnauja apie milijoną keleivių, tad lyginti su kukliu 100 000 Lietuvos keliautojų nelabai yra kaip.
Bet kuriuo atveju pigūs lėktuvo bilietai yra tas veiksnys, kuris keičia ne tik rinką, bet ir keliavimo įpročius. Per recesiją žmonės nenustojo keliauti – priešingai, rado būdų tai daryti pigiau, tačiau neprarandant pačios kelionės ir poilsio kokybės.
Nemanau, kad kelionių agentūros gavo smūgį, greičiausiai, joms teko perorientuoti savo veiklą. Kokia kelionių agentūra, jei koncentruojasi tik bilietų rezervavimu klientams 😉 Jos steigiamos pačių kelionių paketų pardavimams, todėl bilietų pardavimas buvo tik papildoma veikla, prisidurimas, jei taip galima pasakyti, prie pagrindinių pajamų 🙂
Manau, kad kova tarp šių įmonių vyko ir vyks, nes žmonės patys renkasi iš kur įsigyti kelionės bilietus. Aš pati renkuosi pagal kainą ir jei galiu gauti bilietus pigiau, tai juos pirksiu ir keliausiu. Bet kiekvienas žmogus renkasi skirtingai. Kiti kaip tik mėgsta keliauti rinkdamiesi tų įmonių paslaugas, kurios jiems suplanuoja maršrutus ir užsako viešbučius, kad pačiam nereikėtų rūpintis niekuo 🙂