Keitės ir miestai, ir veidai…
Veidotyra ar veidoskaita?
Šia Stasio Povilaičio dainos eilute noriu pasidalinti savo įžvalgomis apie Lietuvos miestų skirtumus žiūrint iš veidoskaitos perspektyvos. Pradžiai galbūt apie tai, kas yra Veidoskaita. Veidoskaita – mokslas, kuris žinomas jau daugiau nei du tūkstančius septynis šimtus metų. Tai yra kinų medicinos atšaka.
Tiesa, Lietuvoje dar išgirsite terminą „Veidotyra“. Aš asmeniškai manau, kad Veidoskaita yra tikslesnis pavadinimas, nes žodis tyrinėti labiau tiktų tam aspektui, nuo kurio ir prasidėjo šis atradimas. Skaitymas tiksliau apibūdina tai, ką daro Veidoskaitos žinovai. Kinijoje egzistavo speciali žmonių kasta, kuriai priklausantys žmonės buvo apmokami šio mokslo, jie tapdavo paties imperatoriaus patarėjais, padedančiais nustatyti artimų imperatoriui žmonių patikimumą. Veidoskaitos žinovai dirba JAV Baltuosiuose rūmuose, šios teorijos paslapčių mokosi garsūs verslininkai, politikai, aktoriai.
Šiame straipsnyje noriu pasidalinti savo pastebėjimais, kuriuos sukaupiau keliaudamas su Veidoskaitos mokymais per Lietuvą, nes negaliu susilaikyti neanalizuodamas tuose skirtinguose miestuose gyvenančių žmonių veidų. Analizuodamas, kaip ir kinai, prieinu tam tikrų išvadų.
Tarp Vilniaus ir… Amerikos
Pavyzdžiui, gyvendamas Vilniuj susidūriau su vienu paradoksu: kad mano draugų rate dominuoja ir aš asmeniškai geriau sutariu su tais žmonėmis, kurie ir patys nėra vilniečiai. Sakysite nieko keisto – abu atvykę, kabinasi į gyvenimą naujame mieste, tie patys interesai. Visiškai logiška, bet, jei pastebėjote, mes ir draugus pasirenkame tokius, kurie turi panašius veido bruožus.
Vilniaus gyventojus kažkuria prasme galima palyginti su pirmaisiais Amerikos atradėjais. Pasižiūrėkime į faktus. Pirmieji žmonės, kurie atvyko į Ameriką, turėjo turėti tam tikras adaptacines charakterio savybes, kurios turėjo atsispindėti jų veide. Visų pirma, tai smalsumas atrasti naują ir lengvai adaptuotis naujose vietose (ilgas kaklas. Inga Valinskienė). Kuo ilgesnis žmogaus kaklas, tuo jis smalsesnis ir lengviau adaptuojasi naujoje situacijoje. Antras svarbus bruožas – žandikaulio plotas. Kuo platesnis žmogaus žandikaulis, tuo lengviau jis išgyvena stresą. Nežinau kam iš jūsų teko būtį Amerikoje, bet ten tikrai yra pačių ilgausių kaklų ir plačiausių žandikaulių paradas. Trečias bruožas, kuris reikalingas šiam paveikslui – smakras. Smakro čia reikėjo ne bet kokio. Reikalingas smakras, kuris parodo ryžtingą ir užsispyrusį charakterio būdą. Idealiausiai tam tinka maksimaliai atsikišęs į priekį (žiūrint iš šono. (Michaelis Schumakeris) ir kvadratinis (žiūrint iš priekio. Vladimiras Kličko). Toks turės ir begalinį ryžtą, ir atkaklumą, o stresinėje situacijoje galės dar ir agresyvus būti.
Tai, kad Amerika atlieka viso pasaulio policininko vaidmenį taip pat nėra be reikalo, pasižiūrėkite į dominuojančius smakrus, bet tai jau kito straipsnio tema. Čia ir prieiname loginę išvadą, kad į sostinę suvažiuoja geriausias mūsų genofondas, kas tikriausiai yra natūralus procesas…
Ir Kaune galima gyventi!
Taip teigia užrašas ant vienos iš Neries krantinių. Įdėmiai įsiklausius šiame užraše yra kažkas, kas turėtų gąsdinti… Kiek teko organizuoti mokymų Kaune, jie visada būdavo mažiausiai sėkmingi. Be to, ne man vienam. Iki veidoskaitos mokymų galvojau, kad tai tiesiog susiję su Kauno specifika, kurią suprasti gali tik Kaunietis. Bet išstudijavęs veidoskaitą pradėjau į tai žiūrėti kitu kampu. Žmogaus bendrą charakterio foną labai nesudėtingai galima nuspėti pagal jo akių išorinių ir vidinių kampų tarpusavio padėtį. Jei akių išoriniai kampai į viršų – prieš jus optimistas., jei tiesiai – realistas, o jei išoriniai kampai žemiau nei vidiniai – pesimistas. Dominuojanti akių padėtis pas atvykusius į Vilnių yra arba tiesiai, arba aukštyn. Dominuojanti) akių padėtis Kaune – žemyn. Tai viską ir paaiškina. Kauniečiai linkę viską matyti pesimistiškai. Sunkiai priima naujoves (Trumpas kaklas).
Neturiu tikslo įžeisti nei vieno Kauniečio. Tiesiog taip yra ir tiek. Kaip sakau per mokymus: „Kas minusas, ) tas ir pliusas“. Gal tai ir apsaugo Kauniečius nuo kai kurių praradimų…
Tarp Klaipėdos ir Maskvos
Taip, asmeniškai esu iš Klaipėdos ir tuo didžiuojuosi! Kalbant apie klaipėdiečių akis reikėtų paminėti, kad Klaipėdoje dominuojančios akys pasižymi išskirtinai didelėmis akių rainelėmis (Psichologinis donoras – žmogus, kuriam svarbiau duoti kitam nei gauti pačiam. Taip pat tai rodo romantiką bei atvirumą. Tai tikriausiai susiję su dviem faktoriais. Visų pirma, žinoma geografine padėtimi ir jūra. Ir antra – rusakalbių įtaka Klaipėdoje. Rusijoje dominuoja didelės akių rainelės, ypatingai – tarp moterų. Tikriausiai teko girdėti legendų apie rusišką gerumą? Būnant Maskvoje visada stebindavo snaudžiančio katino vaizdas solidžiame banke… O ypatingas pomėgis ir globa išskirtinai katinams aiškiai pasako, kad dominuojantis kaklas Rusijoje yra trumpas.
Pastebėkite savo draugus – ilgakakliai renkasi šunis, o trumpakakliai giria savo katinus. Kiekvienas pagal save…
Žydrūnas Sadauskas