Internetinės skaičiuoklės: tikslūs ir greiti skaičiavimo darbai
Nors ir kaip atkakliai siekiame draugiškų santykių su darbdaviais, reikia pripažinti, kad dažniausiai vis tiek nesugebame rasti bendros kalbos. Ypatingai šie santykiai pablogėja darbuotojui nusprendus išeiti iš darbo (arba darbdaviui sumanius darbuotoją atleisti), todėl Valstybinė darbo ginčų komisija nuolatos gauna prašymų, kuriuose skundžiamasi neišmokėta alga, atostoginiais, išeitinėmis ar kitomis neišmokėtomis sumomis. Tiesa, vis daugiau darbdavių skundžiasi nesąžiningu bylų nagrinėjimu, teigdami, kad darbuotojams, kaip silpnajai pusei darbo santykiuose, yra taikoma daug nuolaidų, tačiau į tokius skundus Darbo ginčų komisija žiūri su šypsena, kadangi spręsdama konfliktus, ji visuomet išlieka nešališka, o darbuotojų pergalė tik įrodo, kad darbdaviai linkę elgtis nesąžiningai.
Jei nusprendėte pateikti prašymą Darbo ginčų komisijai, turėsite skirti tam gana daug laiko. Norint pristatyti tinkamai suformuluotą ir teisiškai pagrįstą prašymą, reikia išsamiai ir tiksliai užpildyti prašymo formoje nurodytas grafas. Prašymą pildantis žmogus turi pateikti ne tik išsamią informaciją apie save (nurodyti savo vardą, pavardę, asmens kodą, adresą ir t. t.), bet ir išsamiai apibūdinti konfliktinę situaciją, nurodyti tikslias sumas, kurias darbuotojas nori gauti iš darbdavio. Daugelis žmonių šioje vietoje stabteli ir susimąsto: kaip tiksliai apskaičiuoti neišmokėtos algos, atostoginių ar išeitinių sumas? Šiandien pagalbos ranką tiesia įvairios internetinės atlyginimų skaičiuoklės. Atlyginimų skaičiuoklė yra programa, skirta įvertinti darbo vietos kainą, apskaičiuoti išmokamą atlyginimą, gaunamą atskaičius visus mokesčius ir (arba) priskaičiuotą atlyginimą, kuris rašomas algalapyje (paprasčiau tariant, galima apskaičiuoti sumas, kurias darbuotojas gauna „į rankas“ ir „ant popieriaus“). Be to, atlyginimų skaičiuoklė šiandien gali suteikti informacijos apie vidutinio darbo užmokesčio kitimą Lietuvoje, šalies nedarbo lygio statistiką, vidutinį darbo užmokestį pagal savivaldybes ar pagal ekonomines veiklos sritis ir t. t.
Nepamirškite, kad atlyginimų skaičiuoklė privalo atitikti visus galiojančius Lietuvos Respublikos norminius aktus, todėl labai svarbu naudotis tokia skaičiuokle, kuri yra oficialiame valstybinio banko, draudimo įmonės ar kitos valstybinės įstaigos internetiniame puslapyje ir nekeltų jums jokių abejonių. Naudotis internetine atlyginimų skaičiuokle nėra sunku, tiesiog reikia įvesti prašomas sumas į nurodytas eilutes. Nepamirškite, kad daugelis skaičiuoklių prašo centus nuo litų atskirti ne kableliu, o tašku. Be to, atminkite, kad turite nurodyti, ar norite matyti atlyginimo dydį iki mokesčių išskaitymo, ar atlyginimo dydį po mokesčių išskaitymo. Šiose skaičiuoklėse galite nurodyti ir auginamų vaikų skaičių (taip pat, ar auginate juos drauge su sutuoktiniu ar be sutuoktinio) ir suteikti visą būtiną informaciją, skirtą PNPD apskaičiavimui.
Šiandien kuriamos ir tobulinamos ne tik atlyginimų skaičiuoklės, bet ir kitus skaičiavimus palengvinančios programos, pvz., individualios veiklos mokesčių skaičiuoklės, autorinio atlygio skaičiuoklės dirbantiems asmenims, autorinio atlygio skaičiuoklės nedirbantiems asmenims, PVM skaičiuoklės, lūžio taško skaičiuoklės ir t. t. Šiandien itin populiari ir pensijų skaičiuoklė.
Pensijų skaičiuoklę parengė Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos bankas, „Sodra“, Lietuvos investicijų ir pensijų fondų bei Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos, siekdamos, kad kiekvienas asmuo galėtų pasiskaičiuoti, kokią pensiją jis gali gauti, jei pasirinktų vieną ar kitą pensijos kaupimo būdą. Ši skaičiuoklė padeda įvertinti, kuri galimybė yra parankiausia asmeniui, atsižvelgiant į jo uždirbamą atlyginimą, amžių, darbo stažą ir kitus faktorius. Ši skaičiuoklė pateikia apytikslius būsimos pensijos dydžius – skaičiuoklėje naudojamos tik bendros prielaidos, o rezultatai yra tik orientaciniai, leidžiantys apsispręsti dėl vieno ar kito pensijos kaupimo būdo.
Šiandien įvairios skaičiuoklės padeda greičiau, lengviau ir tiksliau apskaičiuoti pageidaujamas sumas. Itin vertinama atlyginimo skaičiuoklė padeda greičiau spręsti darbo ginčus ir sužinoti, ar darbdavio sumokėta alga iš tiesų atitinka tą sumą, kurios darbuotojas nusipelnė. Be to, atlyginimų ir atostoginių skaičiuoklė yra itin naudinga ir darbuotojams, įsiruošusiems pailsėti ir norintiems žinoti, kokią tikslią sumą jie gali skirti poilsio dienoms.