Straipsnių administracija

straipsniai ir tekstai įvairiomis temomis

DarbasFinansaiInterjerasInternetasNamaiPrekybaStraipsniaiVerslas

Namų jaukumui sukurti

Artėjant žiemos šventėms turbūt dažnas pagalvoja apie jaukų šventinį laiką brangiausių žmonių būryje. Iš teminių filmų siužetų mintyse dėliojasi jaukios aplinkos vaizdas – pritemdytas apšvietimas, žvakės, kalėdinė eglutė, dovanos ir smagūs pašnekesiai prie židinio.

židiniai

Taigi jaukiame namų vaizdinyje židinys užima pagrindinę, t.y. centrinę vietą. Šis pagrindinis namų interjero akcentas turėtų derėti su visa jį supančia aplinka. Spalvos, faktūros, dydžiai, proporcijos – viskas turi būti sudėliota savo vietose.

Kadangi šiandien namų svetainės, virtuvės ir valgomieji dažnai projektuojami vienoje bendroje erdvėje, židiniams parenkama tokia vieta, kad degančią ugnį galima būtų stebėti iš visų minėtų zonų.

Kaip optimaliai parinkti dydį ir formą?

Tai išties nelengvas uždavinys. Jį spręsti derėtų tariantis su specialistais. Esant pakankamai didelei erdvei, lengviau suderinti šeimininkų norus su techninėmis galimybėmis. Didesnėje erdvėje gražiau žiūrisi didesni židiniai. Taip pat tokiais atvejais pakanka vietos ir norimam dekorui.

Paprastai didesni ir masyvesni būna klasikinio stiliaus židiniai, su ne ką mažesniu dekoru. Tokios natūralios medžiagos kaip akmuo, mediena, marmuras dar labiau akcentuoja pasirinktą stilių.

Mažesnėse erdvėse tenka tenkintis mažais židiniais. Didesniems ne tik nėra vietos, bet ir kitų techninių galimybių. Kita išeitis – pasirinkti krosnele. Krosnelių šiandien gaminama pačių įvairiausių dydžių, formų ir dizainų. Tad nesunku rasti tiek tinkančią, tiek patinkančią.

Moderniai aplinkai modernus ir židinys

Moderniame interjere įgyvendinamos drąsios idėjos, pasirenkami netradiciniai sprendimai. Panašios tendencijos atsispindi ir modernaus dizaino židiniuose. Savaime suprantama, kad konstruojamos neįtikėtinos formos, dar labiau netikėtos būna židiniams skirtos vietos. Tačiau visi šie netikėtumai sukuria moderniam interjerui būdingą išvaizdą ir nuotaiką.

Nesivaikantiems stilių vientisumo, per daug nesivarginantiems dėl bendro interjero vaizdo geriausias pasirinkimas yra minimalistinio stiliaus židinys. Tokie židiniai paprastai tinka bet kuriame interjere. Neperkrautas dekoras nevargina, o pabodus kurioms nors detalėms, jos nesunkiai gali būti pakeistos kitomis.

Erdvė aplink židinį

Geriausią ir stipriausią įspūdį sukuria kontrastingos spalvos. Ryškia spalva nudažius tam tikrą sienos plotą aplink židinį, ši centrinė namų ašis atkreips į save dar didesnį dėmesį.

Ryški spalva ne vienintelis pasirinkimas. Įvairaus stiliaus raštai, derantys prie bendro interjero, meniniai piešiniai – taip pat gera židinio sienos dekoro idėja.

Lentyna virš židinio gali būti skirta besikeičiančioms šeimininkų nuotaikoms atspindėti. Daiktus lentynoje nesunku pakeisti kitais, tad kaskart židinio erdvė gali atrodyti naujai. Svarbu nepersistengti su daiktų gausa ir bent šiek tiek juos tarpusavyje suderinti.

Lauko židinių įrengimas

Namuose židiniai kūrenami šaltuoju metų laiku, o lauko židiniai dažniausiai naudojami vasaros metu maistui gaminti. Kaip ir bet kuriam kitam lauko statiniui, taip ir lauko židiniui reikalingi stabilūs ir tvirti pamatai. Pamatus reikėtų įkasti žemiau įšalo ribos, kuri Lietuvoje yra maždaug vienas metras.

Įsirengus lauko židinį, derėtų aplink jį išgrįsti kad ir nedidelę aikštelę. Ji pasitarnaus ir dėl saugumo, ir suteiks gerą estetinį vaizdą. Kūrenant ugniakurą beveik visada gali iškristi dar karštų dalelių, kurios nukritę ant žolės gali užsiliepsnoti. O nukritę ant akmens ar plytelių grindinio, karštos dalelės greit atvėsta ir nedaro žalos.

Kitas aspektas yra tas, kad dažnai kūrenant lauko židinį, veja aplink jį greit išsimindo ir atrodo nekaip. Todėl aikštelė ir puikiai atliks savo funkciją, ir estetiškai gražiai derės visoje aplinkoje.

Medžiagos

Lauko židiniai paprastai mūrijami iš akmenų arba plytų. Metalinės grotelės ar židinio dangtis turėtų būti pagaminti iš ketaus. Iešmai ir maisto gaminimo indai turėtų būti nerūdijančio plieno.

Geriausiai dūmai bus sutraukiami tokiame lauko židinyje, kurio dūmtraukio skerspjūvis atitinka pakuros laužo plotą.

Priežiūros svarba

Dažnai naudojamas vidaus ir lauko židinys turi būti prižiūrimas. Gaila, bet dažna eksploatacija gadina ir išorinį vaizdą. Todėl būtina reguliariai valyti ugniakuro angą, pašalinti susikaupusius pelenus, valyti stiklo dureles.

Kuriant ugnį, reikia stabėti, ar jai pakanka deguonies. Jei oro bus per mažai, malkos tik smilks, išsiskirs mažai šilumos ir atsiras dūmų perteklius. Židiniams nepatartina naudoti degimą greitinančių medžiagų, tokių kaip spiritas ar benzinas. Geriausiai ugnis įsiplieskia uždaroje patalpoje, pradedant kūrenti smulkias pliauskas.

Kaminas taip pat reikalauja geros priežiūros. Geriausia kamino valymą atlikti reguliariai kas metus. Išvalytas kaminas ne tik gerai traukia dūmus. Susikaupę degimo atliekos ir prikibę prie kamino sienelių laikui bėgant gali užsidegti. Reguliari kamino priežiūra leis išvengti šių nemalonumų. 

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts