Kompostavimas namų sąlygomis
Tikriausiai bandyti paneigti trąšų efektyvumą būtų beprasmiška, kadangi tai yra neabejotina ir efektyviausia dirvožemio gerinimo priemonė. Tik taip augalai gali nevaržomai augti ir duoti derlių metai iš metų toje pačioje vietoje. Tačiau tam reikalinga priežiūra bei tinkamas organinių atliekų kompostavimas. Procesas yra natūralus ir nesudėtingas, todėl jo efektyvumu gali pasinaudoti beveik kiekvienas.
Įprasta manyti, jog organinių medžiagų pasigaminti yra praktiškai neįmanoma, jas galima tik nusipirkti iš kitų įmonių. Laimei, nors ir ne kiekvienas, tačiau nuosavuose namuose gyvenantis žmogus gali pasinaudoti šiomis privilegijomis savo gyvenamojoje aplinkoje. Tai yra vienas iš pagrindinių būdų, nereikalingų šiukšlių atsikratymui, mat kompostavimas leidžia nevaržomai kaupti daržo tvarkymo atliekas, nupjautą žolę, sugrėbtus lapus bei kitas organines atliekas. Visa tai patalpinus vienoje vietoje ir suteikus tinkamas sąlygas, galima pasiekti aukštų rezultatų – itin derlingo komposto.
Nuolat kaupiamos atliekos įvairių mikroorganizmų pagalba yra paverčiamos derlingu dirvožemiu, kuris turi augalams itin svarbaus fosforo, kalio, azoto bei kitų mikroelementų, būtinų augimo procesui. Būtent kompostavimas leidžia patiems sodininkams, ūkininkams ar paprastiems gyventojams pasigaminti augalams lengvai pasisavinamų maisto medžiagų, kurios tuo pačiu padeda dirvai atgauti prarastas savybes. Kokybišku kompostu patręšta žemė gali išlikti derlinga net apie 2-4 metus. Negana to, kompostavimo procesas padeda sėkmingai perdirbti daugiau kaip 50 procentų buitinių medžiagų ir taip sumažinti atliekų išvežimo mokesčius.
Įprastai kompostas pradedamas gaminti jau pavasarį, kai gamta ima žaliuoti, ir tęsiasi iki tol, kol ateina šalčiai. Procesui reikia parinkti tinkamą ir nuošalią vietelę, kuri nebūtų tiesioginių saulės šviesos spindulių akiratyje. Tam geriausiai tinka nuošali sklypo vietovė šešėlyje. Kompostuoti rekomenduojama arba ant žemės specialiai paruoštoje vietoje, arba tam skirtuose konteineriuose. Ir vienu, ir kitu atveju kaupiamos organinės atliekos laikui bėgant yra skaidomos mikroorganizmų, kurie visa tai paverčia derlinga organine medžiaga.
Derlingą dirvožemį paruošti nėra sunku, tereikia mokėti kelis itin svarbius kokybiškos trąšos principus. Natūraliai ir tinkamai paruoštas kompostas gali būti geriausias sodininko ar ūkininko draugas. Tam nereikia nei išlaidų, nei daug pastangų, tačiau kartais geriausia pasinaudoti ir profesionalių tiekėjų paslaugomis.
Va va, ir aš kaip tik pradėjau kompostuoti 🙂 visai nesudėtinga ir labai smagu. Išmetamų atliekų kiekis taip pat gerokai sumažėjo…
Beje, maniau, kad viskas labai nemaloniai kvepės, bet… tinkamai kompostuojant jokio nemalonaus kvapo ar kenkėjų tikrai nebus 🙂 Visiems sėkmės!